Post Reply

Kategorie dróg VS standard dróg

Post by
Witam.
http://www.waze.com/wiki/index.php/Kate ... g_w_Polsce
fajnie, klasyfikacja sprecyzowana dość jasno, tylko ni jak ma się do rzeczywistości, bo np:
1. droga dwujezdniowa po 3 pasy w każdą stronę - nie jest autostardą drogą krajową ani wojewódzką zaledwie "primary street", przykład:
https://world.waze.com/cartouche/?zoom= ... =103874934
Wrocław, Legnicka - po 3 pasy w każdą stronę,

2. droga dziurawa i wąska tak że rowerzyści przy mijaniu muszą zachować dużą ostrożność - ale na statusie drogi wojewódzkiej - "minor highway", przykład
https://world.waze.com/cartouche/?zoom= ... s=90900594
droga dziurawa, częsciowo nadal kostka brukowa, kręta, niebezpieczna

3. drogi krajowe - o niskim standardzie - wąskie - jedno jezdniowe - często bez pobocza - "major highway" - przykład
https://world.waze.com/cartouche/?zoom= ... =100968970
Wrocław ulica Pułaskiego, dziurawa kostka brukowa, wysokie krawężniki i ciągłe korki.

z powyższych 3 przykładów żaden nie zasługuje na status " * highway", jednakże przykład 1. jest najbliższy pod względem standardu, ale według Wiki jest na końcu ...

Algorytm wyznaczający trasę z punktu A do punktu B zapewne bierze pod uwagę klasę dróg, przy ścisłym stosowaniu się do zapisu w WIKI, wyznaczona trasa może być dłuższa, wolniejsza, bardziej dziurawa i niebezpieczna.

Uważam iż zapis w WIKI nie powinien dotyczyć tylko i wyłącznie administracyjnej klasyfikacji danej drogi ale też jej jakości. Drogi niżej sklasyfikowane administracyjnie ale o dobrej jakości powinny awansować, i odwrotnie drogi wyżej sklasyfikowane administracyjnie ale o kiepskiej jakości powinny być degradowane.
W nawiązaniu do moich przykładów, widziałbym to tak:
1. - min "minor highway"
2. - max "primary street"
3. - max "minor highway"

Osobiście na mapie wolę widzieć drogi o dobrej jakości niż administracyjną klasyfikację bez jej odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Oczekuję, iż wspólnie ustalimy złoty środek.

POSTER_ID:2447465

1

Send a message

Post by baranica
mousepl wrote:Lepiej zostawmy i trzymajmy standardy wg Wiki niż zmieniajmy, żeby raziło w oczy...
Jestem za.
baranica
Area Manager
Area Manager
Posts: 132
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times
Send a message

Post by Bravcio
W sumie jestem za :)
Bravcio
Posts: 13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Send a message
Pozdrawiam
Dominik

Post by deadeyye
Postanowiłem oznaczyć Drogową Trasę Średnicową na Śląsku jako freeway. To dość specyficzna trasa - zbudowana na standardach ekspresówki, z 3-4 pasami ruchu w jedną strone, bezkolizyjnymi skrzyżowaniami itd. Jednak ze wzlędu na dużą dynamike ruchu oraz 2 bardziej wygięte wiadukty nie ma oznaczenia ekspresówki, z tego samego powodu biegnąca równolegle A4 również ma na tym odcinku ograniczenie prędkości. Ogólnie uważam że droga tej klasy powinna być oznaczona jako freeway, jeśli możną ją całą przejechać ze średnią prędkością 100km/h, ma całkowicie bezkolizyjne skrzyżowania oraz 2 lub więcej pasów ruchu, a tutaj tak jest. Na pewno jest lepsza od większości polskich DK :D Ale jeśli ktoś ma wątpliwości, to proszę o komentarz.
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by deadeyye
mousepl wrote:
Postanowiłem oznaczyć Drogową Trasę Średnicową na Śląsku jako freeway.
Nie jestem za takim rozwiązaniem, żeby zaznaczać drogi jako wyższej kategorii tylko dlatego, że są dobrze zrobione. Idąc tym tropem musielibyśmy zmienić wszystkie drogi, bo przecież niektóre odcinki są lepsze a niektóre gorsze. Powstaje nam chaos. Lepiej trzymać się ustalonych na Wiki zasad niż wprowadzać zamieszanie.
Ogólnie się z tobą zgadzam, tyle że akurat DTŚ to wyjątek - trasa jest stworzona o standardzie ekspresówki (oprócz wspomnianych dwóch wiaduktów), i ma standard taki sam jak biegnąca obok autostrada. Myślę że gdyby a4 też przebiegała tylko przez Śląsk, to również byłaby tylko drogą wojewódzką :D
Wg mnie freeway jest typem drogi który jest ponad podziałami administracyjnymi, bo jeśli droga ma 3+ pasy ruchu, bezkolizyjne skrzyżowania z pasami rozpędzania/zwalniania, i można nią jechać przez cały czas ponad 100km/h, to jest to freeway niezależnie czy przebiega przez 5 miast, czy przez cały kraj.
Zresztą poszukałem i jest to dokładnie napisane tutaj http://www.waze.com/wiki/index.php/Map_Legend#Freeway

"freeway does not have to be a highway."
I DTŚ spełnia wszystkie wymagania freeway, oprócz drobnej różnicy w prędkości (ale wciąż jej prędkościom jest bliżej do autostradowych, niż do dróg wojewódzkich, które najczęściej średnie prędkości mają 3 razy niższe).
Zdecydowałem że DTŚ powinno być freeway, bo minor-highway (chociaż wynika z podziału administracyjnego) jest mylące zarówno dla przeglądających mapę, jak i dla samej nawigacji. Wyznaczanie trasy szaleje, bo zapewne freeway ma znacznie wyższy priorytet niż minor highway, więc ponieważ A4 i DTŚ są bardzo blisko siebie, to Waze często dokłada kilometrów prowadząc przez A4, pomimo że przejazd przez DTŚ zajałby tyle samo czasu. Gdyby obie drogi miały ustawione freeway, to waze patrzyłby na długość i czas przejazdu, i na tej podstawie wybierajałoby jedną z nich, tak jak powinno być.

Sprawdziłem z ciekawości Targeo/Automapę, i tam rownież DTŚ jest oznaczona jako dwupasmowa ekspresówka (w odróżnieniu od dróg krajowych i wojewódzkich), czyli wg naszej przyjętej klasyfikacji właśnie freeway. Myślę że tam również wynika to z tego, że w przeciwnym razie nawigacja błędnie preferowałaby A4 jako autostradę pomimo lepszej trasy przez DTŚ.
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by deadeyye
Ok, niech tak będzie :)
deadeyye
Posts: 129
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message

Post by FZ69617
Pescan wrote:Moim zdaniem warto byłoby rozważyć obniżenie kategorii drogi w centrum z zachowaniem nazewnictwa i podwyższenie kategorii obwodnicy na DW, choć jest ona drogą gminną.
Wg mnie lepiej na obwodnicy, rondzie i Witosa podnieść ROUTING na Preferred.
I jeśli to nie wystarczy (ale tylko wtedy!), obniżyć na Unfavored fragmentowi DW 254, który przechodzi przez centrum.

Podwyższenie routingu (dostępne zdaje się od L4) spowoduje efektywne podniesienie typu drogi o jeden poziom (obniżanie działa tak samo w drugą stronę).
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
Hmm, chyba jednak nie działa. :(

viewtopic.php?f=8&t=111231
search.php?keywords=preferred&t=110728&sf=msgonly

Przypomniałem sobie, że u nas też była o tym mowa:
search.php?keywords=preferred&t=110872&sf=msgonly

Zapowiedziane, trochę zaimplementowane i póki co chyba tyle. :/
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by ireun
+1 mapa to mapa, musi być tak jak jest. :/

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2
ireun
Posts: 26
Send a message

Post by Krzysztof1964
Też jestem za tym aby drogi ekspresowe dwujezdniowe były oznaczane jako Freeways.
Krzysztof1964
Country Manager
Country Manager
Posts: 209
Has thanked: 39 times
Been thanked: 38 times
Send a message

Post by Krzysztof1964
Coś ucichło na tym wątku. W każdym razie nie ma głosów przeciwnych aby dwujezdniowe drogi S oznaczać jako freeway. Poczekam jeszcze tydzień na ewentualne sprzeciwy i oznaczę S3 od Szczecina do Gorzowa jako Freeway.
Krzysztof1964
Country Manager
Country Manager
Posts: 209
Has thanked: 39 times
Been thanked: 38 times
Send a message